zawodnik judo na macie
1 View

Chcesz zapisać malucha na zajęcia z jednej ze sztuk walki? Zastanawiasz się, co będzie lepszym wyborem — judo czy karate dla dziecka? Podpowiemy Ci, czym charakteryzują się te dyscypliny i co warto wziąć pod uwagę, decydując się na zapisanie młodego człowieka na konkretne zajęcia.

Czym charakteryzuje się karate dla dzieci?

Karate jest sztuką walki wykorzystującą wszystkie partie mięśniowe, która wywodzi się z Okinawy — jednej z japońskich wysp. Zajęcia karate dla dzieci uczą dyscypliny i szacunku do siebie, przeciwnika i trenera. Techniki walki w karate dla dzieci bazują na kopniakach i ciosach wymierzanych rękami. Jest to sztuka walki wymagająca bezpośredniej konfrontacji z przeciwnikiem opierająca się na zadawaniu ciosów i odpieraniu ataków. Stosowanie technik karate wymaga precyzji, dzięki czemu maluchy kształtują koordynację wzrokowo-ruchową i uczą się samodyscypliny. Nazwa tej sztuki walki oznacza „pusta ręka”, co doskonale oddaje jej charakter, ponieważ podczas pojedynku nie wykorzystuje się żadnych rekwizytów.

Karate posiada wiele odmian, które nieco różnią się między sobą stylem walki. Najbardziej popularne rodzaje tej sztuki walki to Shuri-Te, Naha-Te i Tomari-Te. Jakie karate dla dziecka będzie odpowiednie? Niezależnie od podjętej decyzji takie zajęcia mogą stanowić świetną możliwość rozwoju motoryki i kontroli własnego ciała. Czy karate dla dziecka nadpobudliwego będzie dobrym rozwiązaniem? Jak najbardziej tak, ponieważ pomoże mu spożytkować skumulowaną energię! Należy jednak wziąć pod uwagę predyspozycje i upodobania malucha.

Na czym polega judo dla dzieci?

Podobnie jak karate, judo również ma swoje korzenie w technice walki japońskich wojowników. Nazwa judo oznacza „łagodna droga” i wykorzystuje elementy akrobatyki, zręczności i siły. Bazuje głównie na chwytach i rzutach, które mają obezwładnić przeciwnika. Judo dla dziecka może być doskonałym sposobem na poprawienie wydolności organizmu i rozładowania energii, ponieważ ten sport walki kładzie duży nacisk na rozwój ruchowy. Zajęcia judo dla dzieci oprócz wzmacniania sprawności fizycznej i gibkości, pozwalają ćwiczyć koncentrację, samokontrolę oraz opanowanie. Treningi dla maluchów mają formę gier i zabaw, które stanowią przygotowanie do stosowania bardziej zaawansowanych technik.

Bardzo istotnym elementem zajęć judo dla dziecka jest nauka bezpiecznego upadania. Judo wykorzystuje takie metody walki jak pady, rzuty, dźwignie i duszenia. Jednak wbrew pozorom ta dyscyplina sportowa nie jest brutalna, a dzieci podczas treningu uczą się szacunku do przeciwnika i godnego znoszenia porażek.

Co lepsze dla dziecka judo czy karate?

Jeśli nie możesz się zdecydować, która ze sztuk walki będzie odpowiednia dla Twojej pociechy — judo czy karate dla dziecka — podejmując decyzję, weź pod uwagę charakter i zainteresowania młodego człowieka. Karate dla dziecka nadpobudliwego może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ podczas treningu nauczy się ono ją kontrolować i właściwie wykorzystywać. To również dobre zajęcia dla maluchów, które mają trudności z podporządkowaniem się dorosłym, gdyż trening karate dla dziecka kładzie nacisk na szacunek wobec starszych. Natomiast judo jest stworzone dla maluchów wykazujących siłę i zwinność. W trakcie zajęć judo dla dzieci wykonuje się dużo figur gimnastycznych i nieraz trzeba mocno przytrzymać przeciwnika.

Wybierając dodatkową aktywność dla dziecka, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne predyspozycje dziecka. Innym kryterium może być dostępność zajęć w danym mieście.