dzieci ćwiczą judo
45 Views

Sztuki walki pomagają rozwijać umiejętności motoryczne, poprawiają sprawność fizyczną i siłę, a także mogą być świetnym treningiem osobowości. Chcesz zapisać swoje dziecko na zajęcia ze sportów walki, by mogło właściwie wykorzystać energię i rozwinęło cenne w życiu umiejętności? Sprawdź, czym charakteryzują się zajęcia judo, aikido i jiu-jitsu, a podjęcie decyzji stanie się znacznie łatwiejsze.

Zajęcia judo dla dzieci

Judo dla dzieci łączy elementy m.in. akrobatyki, gimnastyki i zwinności. Kształtuje w maluchach świadomość własnego ciała i jest świetnym treningiem samokontroli. Ta sztuka walki wywodzi się z Japonii i ma swoje korzenie w innej technice walki zwanej jiu-jitsu. Co daje judo dla dzieci? Zajęcia judo dla dzieci kładą nacisk na rozwój ruchowy. Elementami tej sztuki walki są rzuty, dźwignie, pady i duszenia. Jednak ten ostatni sposób obezwładniania przeciwnika wykorzystuje się dopiero w treningu judo dla starszych dzieci. Wbrew pozorom zajęcia judo dla młodych adeptów sztuk walki wcale nie są brutalne. Opierają się na szacunku do przeciwnika i zasadach fair play.

Zachęcając dziecko do zajęć judo, warto zwrócić uwagę na element rywalizacji, który może mu się spodobać. Treningi kształtują w maluchach umiejętność kontrolowania emocji, która jest niezwykle istotna w życiu. Zajęcia judo dla dzieci są polecane maluchom, które mają problemy z wadami postawy oraz koordynacją ruchową.

Zajęcia aikido dla dzieci

Inną sztuką walki opierającą się na rozwoju wewnętrznym jest aikido. Ta technika walki również wywodzi się z Japonii. Aikido dla dzieci bazuje na sposobach odparcia ataku przeciwnika bez zastosowania siły. Czasami w walce wykorzystuje się kije, jednak najczęściej podczas pojedynku stosuje się dźwignie i rzuty na matę. Trening aikido dla dzieci kładzie nacisk na pracę zespołową i osiągnięcie wewnętrznej równowagi poprzez techniki oddechowe. Najmłodsze dzieci wykonują takie ćwiczenia jak przewroty, uniki czy też obroty na jednej nodze. Aikido podobnie jak judo jest sztuką walki opierającą się na chwytach. Stanowi świetną okazję do poprawy kondycji i motoryki maluchów. Może być również dobrą formą rehabilitacji dzieci z wadami kręgosłupa i płaskostopiem.

Zajęcia jiu-jitsu dla dzieci

Jiu-jitsu tak samo, jak judo bazuje na technikach chwytu przeciwnika, które mają go obezwładnić. Zajęcia jiu-jitsu dla dzieci są prowadzone bardzo podobnie do treningów judo. Czym różnią się te dyscypliny? Tradycyjne jiu-jitsu pochodzi od techniki walki stosowanej przez japońskich samurajów, jednak obecnie wyróżnia się kilka odmian tego stylu walki. Wśród nich znajduje się brazylijskie jiu-jitsu dla dzieci, które różni się od judo tym, że zdecydowana część walki odbywa się w pozycji leżącej na macie. Zatem, na czym polega judo? W judo większość technik wykonuje się w pozycji stojącej, a przewrócenie przeciwnika na plecy jest równoznaczne z wygraniem pojedynku.

Większość sportów walki opiera się na metodach samokontroli i podnoszenia sprawności fizycznej. Wybór odpowiedniej dyscypliny dla dziecka jest uzależniony preferencji malucha. Jeśli zależy Ci, aby Twoja pociecha otworzyła się na kontakty z rówieśnikami, możesz postawić na aikido. Natomiast dla pełnego werwy i energii malucha dobrym rozwiązaniem będą zajęcia judo lub jiu-jitsu dla dzieci.