Dziecko na zajęciach judo
2,093 Views

Judo większości kojarzy się z walką osób w charakterystycznych strojach. Jednak jest to nie tylko rodzaj sportu, a cała filozofia, na której opiera się ta sztuka walki. W tym artykule dowiesz się, czym są zajęcia judo dla dzieci oraz od ilu lat można zapisać na nie dziecko.

Czym jest judo dla dzieci?

Wiele rodziców wybiera ten rodzaj sportu dla swoich dzieci, ponieważ, oprócz tych oczywistych zalet w postaci uprawiania zdrowego dla człowieka sportu, posiada również wiele innych pozytywnych cech.

Judo sprawdza się jako rozładowanie energii w przypadku ruchliwych maluchów. Daje im możliwość, by wyszaleć się w trakcie zajęć. To duża zaleta w momencie, gdy rodzice nie potrafią sobie poradzić z dziećmi, które wciąż mają potrzebę zabawy.

Treningi judo wzmacniają także wiele mięśni, co pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, np. na utrzymanie równowagi, gibkość lub koordynacja. Części ciała, które intensywnie wykorzystuje się podczas tej sztuki walki, to mięśnie brzucha, nóg, grzbietu oraz klatki piersiowej. Dlatego, jeżeli twoje dziecko ma problemy, z którymiś z nich, to warto zastanowić się nad zapisaniem dziecka na judo.

Oprócz wpływu na rozwój kondycji oraz mięśni, judo pomaga dzieciom nauczyć się szacunku do drugiego człowieka, wytrwałości oraz samodzielności. Wszystko to za sprawą filozofii ściśle związanej z tą sztuką walki. Została stworzona przez prof. dr Kano, a opiera się na kilku głównych zasadach:

  • działać tak, by umysł i ciało efektywnie ze sobą współgrały;
  • “elastyczność daje kontrolę”, czyli ustępować tak, żeby zwyciężyć;
  • maksymalna skuteczność przy jak najmniejszym wysiłku;
  • ufać sobie i pomagać, by zyskać ogólne zadowolenie z życia.

Nauka i systematyczność w stosowaniu tych zasad sprawi, że twoje dziecko łatwiej będzie przyswajało zasady, których go nauczysz, a także nauczy się szacunku do ciebie i twojego sposobu myślenia.

Kiedy najlepiej zapisać dziecko na judo?

Sztuki walki wydają się czasem skomplikowanym sportem dla małego dziecka, ponieważ na treningach można się nauczyć nie tylko dziedziny sportu, ale także dyscypliny i szacunku do innych. Wiele osób zastanawia się, czy nadeszła już odpowiednia pora, by zapisać malucha na tego typu zajęcia i czy wyniesie z nich coś więcej niż tylko poprawę kondycji.

Ku zdziwieniu niektórych osób, można zapisać na judo dziecko już w wieku przedszkolnym. Na treningach nie będzie się od nich wymagało wykonywania skomplikowanych ćwiczeń. Na początku najważniejsze jest, aby dziecko się zaaklimatyzowało i czuło wśród rówieśników swobodnie. Dlatego rodzic nie musi się martwić, że trener będzie od dziecka zbyt wymagający, tym bardziej jeśli chodzi o grupy dla najmłodszych.

Jeżeli dziecko nie czuje się gotowe na uczestniczenie w takich zajęciach, ponieważ jest nieśmiałe, nie należy go zmuszać. Bardzo możliwe, że w przyszłości znajdzie się kolega w przedszkolu lub szkole, z którym raźniej mu będzie zacząć trening w nowym miejscu i towarzystwie. Dobrym wyjściem jest również zaproponowanie mu chodzenie na judo z rodzeństwem.

Aktualnie wzrasta popularność judo, co skutkuje zakładaniem kolejnych sekcji w wielu miastach. Nawet w niektórych przedszkolach organizuje się zajęcia judo dla dzieci. Przeważnie jest to łagodniejszy rodzaj treningu, co zachęca sporą liczbę maluchów do regularnego uczęszczania na zajęcia także po ukończenia przedszkola.

2 Comments In This Topic

 1. Avatar

  Moje dziecko namawia mnie na judo, z jednej strony myślę, że to dobry sposób na rozładowanie energii, a z drugiej obawiam sie, że szybko mu się znudzi.

 2. Avatar

  no nie wiem czy judo jest dobre dla dzieci… przecież to przemoc, dziecko się naćwiczy na sali, a później będzie trenować na kolegach…