1 View

Rodzice często wysyłają swoje dziecko na dodatkowe zajęcia. Zależy im na tym, by dziecko znalazło hobby, pasję, którą może rozwijać. Dzieci najczęściej chodzą na taniec, szachy, pływanie czy sztuki walki.

Co judo daje dzieciom?

Wiele rodziców obawia się zapisać dziecko na zajęcia ze sztuk walki, ponieważ kojarzą im się z przemocą. Jednak sztuki walki tak naprawdę niewiele mają wspólnego z prawdziwą walką. Co więcej, prawdziwy judoka, kiedy przystępuje do walki, ma jeden cel: wygrać z przeciwnikiem, nie wyrządzając mu krzywdy. Sam termin judo to po prostu inaczej “droga ustępowania”. Ponadto, techniki tej sztuki walki są pozbawione uderzeń i kopania. Pojedynek można porównać do klasycznych zapasów. Rodzice nie muszą się też martwić o obrażenia, ponieważ według niektórych badań, ta dyscyplina sportowa jest jedną z bezpieczniejszych wśród sportów kontaktowych. To sport dobry dla małych, w poprzednim artykule wyjaśniliśmy, kiedy zapisać dziecko na judo, tu tylko przypomnimy: wiele osób zaczyna przygodę z tym sportem już w przedszkolu.

Na czym polega judo?

Kiedy dzieci poznają tajniki judo, muszą zapoznać się z kodeksem honorowym, to według niego postępują. Dla judoki ważny jest: szacunek, pokora, dyscyplina i uprzejmość. Zajęcia pozwolą dziecku rozwinąć własne poczucie wartości. Nauczy się też szacunku do innych i pokory. Sztuki walki mogą okazać się dla dziecka wyciszające, ponieważ na zajęciach dużą wagę przykłada się do emocji, do walki trzeba podchodzić ze stoickim spokojem.

Dzieci uczą się szacunku do rówieśników, każdy jest sobie równy, wszyscy noszą ten sam strój – japońskie klasyczne kimona, zwane judogi. W tej sztuce walki wyróżnia się 6 stopni kyu i 10 stopni mistrzowskich dan.

Zalety judo dla dzieci

Judo i inne sztuki walki to świetna propozycja dla ruchliwych dzieci, pełnych energii. Zajęcia nauczą dziecko koncentrować energię na walce, ale uczą też, jak się wyciszać, no i przede wszystkim, twoje dziecko na pewno wyjdzie z zajęć zmęczone. Treningi judo wzmacniają nogi, brzuch, klatkę piersiową i grzbiet, mogą wpłynąć pozytywnie na rozwój dziecka, dziecko poprawi swoją mobilność, jego koordynacja ruchowa się poprawi tak jak gibkość i równowaga. Walki judo wpływają rozwijające na propriocepcję, czyli czucie głębokie, które odpowiedzialne jest za zmysł poczucia ułożenia własnego ciała. Nauka judo jest pomocna przy nauce zachowania poprawnej postawy ciała, dzięki czemu dziecko w przyszłości nie będzie borykało się z wadami postawy.

Dziecko na zajęciach może się nauczyć:

  • wytrwałości – dziecko rozumie, że nie jest od razu najlepszy we wszystkim. Siłą to proces, który trzeba przejść,
  • odpowiedzialności – uczy się, że jego czyny są ważne, trener stara się uświadomić dziecko, że wygrana jest konsekwencją ciężkiej pracy i treningów,
  • samoobrony – dziecko przez walkę może nabrać pewności siebie, będzie bardziej pewne w swoich ruchach.

Zajęcia ruchowe są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, coraz więcej dzieci ma problemy ortopedyczne, ponieważ nie ma wysterczającej dawki ruchu. Aktywność fizyczna w młodym wieku jest niezwykle ważna, a judo może się tutaj sprawdzić bardzo dobrze. Ponieważ łączy elementy zabawy z rywalizacją, ale też z nauką o sobie samym.

2 Comments In This Topic

  1. Avatar

    Mój syn jest nadpobudliwy, myślę, czy zajęcia judo będą dla niego dobre…. Jest dość wysportowany i boję się, że mogą nie męczyć tak dobrze 😛

  2. Avatar

    A według mnie najważniejsze jest to, że dzieciaki dobrze się bawią w dobrym towarzystkie!