dzieci ćwiczą judo
Zajęcia judo dla dzieci, aikido czy jiu-jitsu?

Sztuki walki pomagają rozwijać umiejętności motoryczne, poprawiają sprawność fizyczną i siłę, a także mogą być świetnym treningiem osobowości. Chcesz zapisać swoje dziecko na zajęcia ze sportów walki, by mogło właściwie wykorzystać energię i rozwinęło cenne w życiu umiejętności? Sprawdź, czym charakteryzują się zajęcia judo, aikido i jiu-jitsu, a podjęcie decyzji stanie się znacznie łatwiejsze.

Zajęcia judo dla dzieci

Judo dla dzieci łączy elementy m.in. akrobatyki, gimnastyki i zwinności. Kształtuje w maluchach świadomość własnego ciała i jest świetnym treningiem samokontroli. Ta sztuka walki wywodzi się z Japonii i ma swoje korzenie w innej technice walki zwanej jiu-jitsu. Co daje judo dla dzieci? Zajęcia judo dla dzieci kładą nacisk na rozwój ruchowy. Elementami tej sztuki walki są rzuty, dźwignie, pady i duszenia. Jednak ten ostatni sposób obezwładniania przeciwnika wykorzystuje się dopiero w treningu judo dla starszych dzieci. Wbrew pozorom zajęcia judo dla młodych adeptów sztuk walki wcale nie są brutalne. Opierają się na szacunku do przeciwnika i zasadach fair play.

Zachęcając dziecko do zajęć judo, warto zwrócić uwagę na element rywalizacji, który może mu się spodobać. Treningi kształtują w maluchach umiejętność kontrolowania emocji, która jest niezwykle istotna w życiu. Zajęcia judo dla dzieci są polecane maluchom, które mają problemy z wadami postawy oraz koordynacją ruchową.

Zajęcia aikido dla dzieci

Inną sztuką walki opierającą się na rozwoju wewnętrznym jest aikido. Ta technika walki również wywodzi się z Japonii. Aikido dla dzieci bazuje na sposobach odparcia ataku przeciwnika bez zastosowania siły. Czasami w walce wykorzystuje się kije, jednak najczęściej podczas pojedynku stosuje się dźwignie i rzuty na matę. Trening aikido dla dzieci kładzie nacisk na pracę zespołową i osiągnięcie wewnętrznej równowagi poprzez techniki oddechowe. Najmłodsze dzieci wykonują takie ćwiczenia jak przewroty, uniki czy też obroty na jednej nodze. Aikido podobnie jak judo jest sztuką walki opierającą się na chwytach. Stanowi świetną okazję do poprawy kondycji i motoryki maluchów. Może być również dobrą formą rehabilitacji dzieci z wadami kręgosłupa i płaskostopiem.

Zajęcia jiu-jitsu dla dzieci

Jiu-jitsu tak samo, jak judo bazuje na technikach chwytu przeciwnika, które mają go obezwładnić. Zajęcia jiu-jitsu dla dzieci są prowadzone bardzo podobnie do treningów judo. Czym różnią się te dyscypliny? Tradycyjne jiu-jitsu pochodzi od techniki walki stosowanej przez japońskich samurajów, jednak obecnie wyróżnia się kilka odmian tego stylu walki. Wśród nich znajduje się brazylijskie jiu-jitsu dla dzieci, które różni się od judo tym, że zdecydowana część walki odbywa się w pozycji leżącej na macie. Zatem, na czym polega judo? W judo większość technik wykonuje się w pozycji stojącej, a przewrócenie przeciwnika na plecy jest równoznaczne z wygraniem pojedynku.

Większość sportów walki opiera się na metodach samokontroli i podnoszenia sprawności fizycznej. Wybór odpowiedniej dyscypliny dla dziecka jest uzależniony preferencji malucha. Jeśli zależy Ci, aby Twoja pociecha otworzyła się na kontakty z rówieśnikami, możesz postawić na aikido. Natomiast dla pełnego werwy i energii malucha dobrym rozwiązaniem będą zajęcia judo lub jiu-jitsu dla dzieci.

20 Views0
dziecko trenuje judo w domu
Jak zorganizować trening judo dla dzieci w domu?

Judo jest sportem polecanym dla dzieci z wielu różnych względów. Nawet kilkuletnie maluchy szybko poznają zasady i chętnie uczestniczą w treningach. Zajęcia judo często organizowane są w halach sportowych, czy na salach gimnastycznych, ale mogą odbywać się nawet w domu. Jak zorganizować tego typu trening pod własnym dachem? Jak zadbać o bezpieczeństwo uczestników?

O czym pamiętać organizując trening judo w domu?

Organizacja treningu judo dla dzieci w domu wymaga pewnej kreatywności i uwzględnienia zasad bezpieczeństwa. Koniecznie trzeba wybrać pomieszczenie, w którym znajduje się jak najmniej wszelkiego rodzaju sprzętów, które mogą potencjalnie przeszkadzać. Należy zadbać o to, aby wokół miejsca treningowego nie było ostrych kantów, twardych mebli czy innych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie. Należy również upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby bezpiecznie ćwiczyć. Na podłodze warto rozłożyć grube maty do ćwiczeń.

Ważnym elementem każdego treningu jest rozgrzewka. Także podczas treningów w domu jest ona konieczna, aby uniknąć kontuzji. Można zacząć od biegania w miejscu, skakania, przysiadów czy dynamicznych ćwiczeń rozciągających.

Czy możliwe jest trenowanie judo online?

Oczywiście chodzi tu o treningi prowadzone przez instruktora poprzez urządzenia multimedialne. Z jednej strony może się to wydawać mało prawdopodobne, z drugiej jednak coraz więcej klubów judo oferuje treningi online. Można dołączyć do takich sesji, aby pod okiem doświadczonego trenera pracować nad swoimi umiejętnościami.

Należy jednak pamiętać o tym, że samodzielne treningi w domu nigdy nie zastąpią całkowicie pełnowartościowych zajęć pod okiem wykwalifikowanego instruktora, zwłaszcza gdy chodzi o naukę nowych technik, poprawność ich wykonania oraz bezpieczne sparowanie. Dlatego też, o ile trening w domu może być dobrym uzupełnieniem, to warto również, gdy tylko jest to możliwe, uczestniczyć w zajęciach w klubie judo.

Jak trenować judo z dzieckiem w domu?

Judo może przynieść wiele korzyści dzieciom, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym.Trening judo z dzieckiem w domu może być wspaniałym sposobem na spędzenie razem czasu, a jednocześnie na naukę podstaw tej sztuki walki.. Najlepiej zacząć od nauczenia dziecka podstawowych pozycji i ruchów, takich jak prawidłowe stanie, chodzenie oraz bezpieczne upadki, co jest niezwykle ważnym elementem w judo, który pozwala uniknąć kontuzji podczas treningów i walk.

Kiedy dziecko opanuje podstawy bezpiecznego upadania, można przejść do prostych technik rzutów. Na początek sprawdzą się te najprostsze, takie jak O-soto-gari (zewnętrzne ścięcie) lub Uki-goshi (biodrowy rzut). Ważne jest, aby robić to powoli i z naciskiem na technikę. Warto pamiętać również o ceremoniale ukłonów i poszanowaniu tradycji, które wzmacniają dyscyplinę. Dodatkowo treningi w domu powinny obejmować ćwiczenia w parach i grupach, jeśli to możliwe. To uczy dzieci współpracy i budowania relacji z rówieśnikami.

Ponadto ucząc dziecko judo, warto wykorzystać zabawne gry i ćwiczenia, które rozwijają zwinność, równowagę i koordynację. Można na przykład organizować zabawy w „sumo”, gdzie celem jest wypchnięcie przeciwnika poza wyznaczony obszar.

Jeśli zastanawiasz się nad organizacją treningów Judo w domu, to skontaktuj się z nami, aby uzyskać jak najwięcej wskazówek, które pomogą Ci w tym przedsięwzięciu. Pamiętaj też, że nic nie zastąpi osobistego kontaktu z trenerem.

136 Views0
dziecko w kimono judo
Zajęcia judo dla dzieci — co przynieść na pierwszy trening?

Zajęcia judo dla dzieci to świetny sposób kształtowania u malucha koordynacji ruchowej i kontroli nad własnym ciałem. Treningi wzmacniają mięśnie i rozwijają wytrzymałość. Chcesz zapisać swoją pociechę na zajęcia judo dla dzieci, ale nie wiesz, co zabrać na pierwszy trening? Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda pierwszy trening judo i co warto na niego przynieść.

Jak wyglądają pierwsze zajęcia judo dla dzieci?

Jeśli Twoją pociechę rozpiera energia i chcesz, aby wykorzystała ją w odpowiedni sposób, dobrym rozwiązaniem może być zachęcenie dziecka do zajęć judo. Zastanawiasz się, jak wygląda pierwszy trening tego sportu walki? Początkowy etap obejmuje aktywność ruchową w postaci gier i zabaw. Funny judo to świetny sposób na wypracowanie u maluchów wytrzymałości, siły, szybkości, koordynacji, zręczności i orientacji przestrzennej. Te umiejętności będą niezbędne w dalszych fazach treningowych. Elementy sztuk walki charakterystyczne dla judo — takie jak uniki, wyprowadzanie ciosów czy też zakładanie dźwigni — są wprowadzane dopiero później.

Dzieci podczas zajęć uczą się także technik prawidłowego upadania, by uniknąć urazów podczas treningu. Maluchy dzieli się na grupy, uwzględniając ich wiek i umiejętności. Istnieje również możliwość dobrania dzieci w pary pod kątem wagi i postury. Dzięki temu maluchy odpowiednio wykorzystują swój potencjał. Jest to bardzo istotne, ponieważ na zajęcia judo dla dzieci mogą zacząć uczęszczać już przedszkolaki w wieku 4 lat. Zastanawiasz się, co Twoja pociecha powinna zabrać ze sobą na pierwszy trening judo?

Pamiętaj o stroju sportowym podczas pierwszych zajęć judo

Wybierając się z dzieckiem na pierwszy trening judo, pamiętaj o zabraniu stroju sportowego. Dobrym rozwiązaniem będzie koszulka i dresowe spodnie bez zamków i guzików. Z zakupem stroju do judo dla dzieci poczekaj do czasu, gdy Twoja pociecha podejmie decyzję, że na pewno chce uprawiać ten sport walki lub instruktor poprosi, aby dziecko nosiło judokę podczas zajęć. Dzięki temu unikniesz ponoszenia dodatkowych kosztów, gdyby maluch nagle się rozmyślił. Bardzo często zwłaszcza młodsze dzieci ćwiczą podczas treningów judo w wygodnym sportowym stroju lub zakładają tylko spodnie z judoki, które są bardziej wytrzymałe niż te dresowe.

Zabierz klapki na pierwsze zajęcia judo dla dzieci

Zajęcia judo dla dzieci odbywają się na specjalnych matach, aby maluchy nie nabawiły się kontuzji. Dzieci ćwiczą podczas zajęć boso, jednak klapki przydadzą się maluchowi do przejścia między szatnią a salą treningową. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało dotykać stopami zimnej podłogi.

Weź wodę na pierwszy trening judo dla dzieci

Zajęcia judo dla dzieci zwykle są dosyć intensywne i wymagające, dlatego warto zadbać o odpowiednie nawodnienie malucha i wyposażyć go w butelkę wody. Najlepsze rozwiązanie stanowi bidon, dzięki temu dziecko nie będzie miało większych problemu z jego otwarciem.

Pamiętaj, aby dziecko podczas zajęć judo nie miało na sobie przedmiotów, które mogłyby stwarzać niebezpieczeństwo zranienia siebie lub przeciwnika. Dlatego przed wejściem na salę treningową dopilnuj, aby Twoja pociecha zdjęła wszystkie ozdobny takie jak zegarek, kolczyki, wisiorek, spinki do włosów czy też bransoletki.

277 Views0
Egzaminy na stopnie KYU – 10.01.2024

Egzaminy na stopnie kyu odbędą się 10 stycznia 2024 r. (środa) na sali AWF Katowice przy ul. Raciborskiej 1 od godz. 16.00/16.30 (szczegółową rozpiskę godzinową podamy po zapisach). Do egzaminu można przystąpić jedynie po uzyskaniu zgody od trenera, dokonaniu zgłoszenia i opłaty za egzamin. Zapisy do 22 grudnia 2023 r. Read more

630 Views0